Słowo wstępu

Witaj, mam na imię Mateusz i skończyłem jakiś czas temu trzydzieści lat. Aktualnie mieszkam w Jastrzębiu-Zdroju, woj. śląskie. Z wykształcenia jestem magistrem inżynierem systemów informatycznych oraz projektowania procesów technologicznych (Politechnika Śląska) natomiast z pasji i zamiłowania zajmuje się fotografią.

Fotografowaniem zajmuje się nią na poważnie od około 2004 roku, z drobną przerwą w okresie studiów. Samo zainteresowanie pojawiło się w późnych latach 90-tych. Swą przygodę rozpocząłem od fotografii analogowej, gdzie na początku skupiałem się na portretowaniu. To z niego czerpałem głównie inspiracje by rozwijać swój warsztat. Obecnie wykonuję zdjęcia również podczas uroczystości ślubnych, czyli pokrótce mówiąc zajmuję się fotografią ślubną oraz portretową.

W fotografii cenie sobie przede wszystkim dynamikę połączoną z grą świateł. Liczy się dla mnie jakość nie ilość. W moich zdjęciach można dostrzec małą głębie ostrości, która pozwala na wyeksponowanie detalu, swego rodzaju prostoty i minimalizmu danej sceny. Nie mieszam w otaczającej rzeczywistości i jej nie przekształcam. Nie ustawiam a pokazuję świat na zdjęciach tak jak go widzę. Również jedną z moich fascynacji w fotografii jest człowiek jako obiekt w różnych formach – od prostego, nieskomplikowanego portretu po wysublimowany akt.

Nadal zdobywam potrzebne mi doświadczenie, powiększam warsztat doświadczeń z roku na rok; by być lepszym w tym co robię. Dlatego między innymi działam w klubach fotograficznych czy aktywnie uczestniczę w warsztatach fotograficznych organizowanych w Polsce i zagranicą. Jednak w dużej mierze jestem samoukiem, nic tak bowiem nie sprawia przyjemności jak odkrywanie świata fotografii.

Od 2007 roku członek Jastrzębskiego Klubu Fotograficz­nego “Niezależni” oraz  Żorskiej Grupy Fotograficznej “Nie Bez Przyczyny”.

Dziś, posiadając już własne studio fotograficzne swoją działalność artystyczną rozwijam w kierunku fotografii ślubnej w postaci reportażu oraz zdjęć portretowych w studio oraz plenerze a także powiązanych z nimi dziedzin.

Na czym pracuję

Obecnie pracuję na kilku aparatach marki Canon są to głównie: 5D mark II, 7D oraz w zapasie Canon EOS 50D.

Praca podczas sesji zdjęciowej czy samej ceremonii ślubnej jest znacznie wygodniejsza, a co za tym idzie oszczędza czas się na zmianę obiektywów w zakresie i lamp błyskowych. Gama obiektywów pokrywa zakres prac: 16-35mm f/2,8; 24-70mm f/4; 50mm f/1,4; 85mm f/1,8; 70-200mm f/4 + EFS 17-55mm f/2,8

Wystawy

2008

maj – GF „Nie Bez Przyczyny” – „Jazzowe impresje”, Miejski Ośrodek Kultury – Żory
wrzesień – GF „Nie Bez Przyczyny” – Club Spinoza – Żory
Galeria Wydawnictwa Informatycznego Helion – Gliwice (indywidualna)

2009

styczeń – GF „Nie Bez Przyczyny” – Club Spinoza – Żory
marzec – Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni” – VI Międzynarodowy Festiwal Fotograficzny w Rybniku – Klub Energetyka – Rybnik
marzec – VI Międzynarodowy Festiwal Fotograficzny w Rybniku 2009 – Klub Energetyka, Rybnik (indywidualna)
kwiecień – GF „Nie Bez Przyczyny” – Miejski Ośrodek Kultury – Żory
maj – Galeria Wydawnictwa Informatycznego Helion – Gliwice (indywidualna)
sierpień – GF „Nie Bez Przyczyny” – „Operacja Plener” – Miejski Ośrodek Kultury, Żory
wrzesień – Galeria Epicentrum – Jastrzębie Zdrój – projekt „The Shape of Body” (indywidualna)
październik – Muzeum Miejskie – Miejski Ośrodek Kultury, Żory (indywidualna)

2010

październik – GF „Nie Bez Przyczyny” – VII Międzynarodowy Festiwal Fotograficzny w Rybniku – Klub Energetyka, Rybnik

2011

marzec – VIII Międzynarodowy Festiwal Fotograficzny w Rybniku – Klub Energetyka, Rybnik (indywidualna)

2012

marzec – IX Międzynarodowy Festiwal Fotograficzny w Rybniku – Klub Energetyka, Rybnik (indywidualna)